Ettor&Niess Logo
Ruka držiaca sušienku
Kapitola
1

Za maskou

Vo svete právnych noriem a inštitúcií sú ľudia a skupiny ľudí zastúpení maskami. Skutočné bytosti z mäsa a kostí nevedia v tomto svete existovať a skrývajú sa za masky fyzických a právnických osôb.
Oranžový štvorec zakrýva tvár muža, ktorý má na sebe čierny rolák.
úvodzovky
Človek je ako fyzická bytosť prítomný vo fyzickom svete, zatiaľ čo 'osoba' predstavuje jeho ekvivalent vo virtuálnom svete právnych noriem, kde bytosť z mäsa a kostí nemôže existovať, ani pôsobiť. S istým zveličením môžeme 'osobu' označiť za zástupcu človeka vo svete právnych noriem, zástupcu, ktorého funkciou je pôsobiť v právnom poriadku ako 'subjekt', ktorému prináležia práva a povinnosti.
Karel Beran • Pojem osoby v právu
Ruka držiaca šnúru z modrých čiar, pripomínajúca šnúry používané v bábkovom divadle.

Tento svet je pre ľudí mnohokrát nepochopiteľný.

Portrét Franza Kafky
Franz Kafka, majster odhaľovania absurdity mocenských systémov, rozpráva vo svojom románe Proces príbeh obyčajného človeka. Ten sa pred smrťou dožaduje svojich práv, ktoré mu boli po celý čas odopierané. Až na sklonku života sa dozvie, že zákon bol určený len a len pre neho.
úvodzovky
„Všetci predsa dychtia po zákone“ povie muž, ako je možné, že za všetky tie roky nikto okrem mňa nežiadal, aby bol vpustený?“ Strážca vidí, že sa blíži mužov koniec, a aby ešte dohnal jeho zmierajúci sluch, zareve na neho: „Tadiaľto nemohol byť nikto iný vpustený, pretože tento vchod bol určený len pre teba. Teraz pôjdem a zatvorím ho.“
Franz Kafka • Proces

Svet právnych noriem a inštitúcií je virtuálny, no aj napriek tomu má zásadný vplyv na skutočný život ľudí a často vplýva aj na ich samotnú existenciu.

https://ettorniess.sk/audio/kafka.mp3
Zámok
Franz Kafka:
https://bit.ly/aken-kafka
Portrét Martina v neformálnom oblečeníPortrét Martina v oblekuPortrét Petra v neformálnom oblečeníPortrét Petra v obleku
Je preto dôležité, aby Vás v tomto virtuálnom svete zastupoval niekto, kto rozumie jeho osobitostiam a žiadne právnické termíny mu nie sú cudzie. Niekto, kto Vám pomôže nosiť Vašu masku tak, aby nesplynula v dave s inými.

Niekto ako my.
Kapitola 2
Jazyk moci
zamotané klbko