Náš kolega Martin Bezák sa zúčastnil medzinárodnej vedeckej konferencie s názvom Milada Horáková a ďalší – organizované zlyhania vyšetrovacích orgánov, justície a celej spoločnosti; môže sa história opakovať?, ktorú zorganizovala Súdna rada Slovenskej republiky a Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave dňa 11.06.2025.
Všetci účastníci tejto konferencie sa zhodli, že pokiaľ nedôjde k radikálnej zmene spoločenského alebo politického usporiadania, nemôže v súčasnosti dôjsť k takému masívnemu zlyhaniu na úrovni celého štátu a jeho inštitúcií, ktoré by umožnilo uskutočniť štátom riadenú justičnú vraždu. Všetci účastníci konferencie, s jedinou výnimkou, sa tiež zhodli na tom, že to ale neznamená, že určité prvky, ktoré boli typické aj pre politické procesy, nebolo badať aj v niektorých súčasných trestných konaniach a nemôže k nim dochádzať aj v budúcnosti.
Konferencia si v podtitule kládla otázku: Môže sa história opakovať? Ide o úplne legitímnu otázku, ktorú si musí klásť nielen každý zodpovedný právnik, ale každý občan Slovenskej republiky, ktorému záleží na tom, aby sa nič z toho, čo sa udialo v 50. rokoch 20. storočia, už nemohlo nikdy zopakovať - v akejkoľvek podobe a v akomkoľvek rozsahu.
To, že táto otázka je v súčasnosti stále legitímna a aktuálna, potvrdzuje aj skutočnosť, že si ju položili tiež účastníci medzinárodnej vedeckej konferencie Rudolf Slánský a spol. - Justícia a politické procesy, ktorá sa konala 22.11.2022 v Prahe. Ich odpoveď na túto otázku bola znepokojujúca: Áno, história sa v tomto smere zopakovať môže a stačí na to málo a veľmi krátka doba. Účastníci tejto konferencie tiež kritizovali systémové vady, ktorými trpí slovenské trestné konanie, akými sú koncentrácia moci v rukách špecializovaných justičných inštitúcií, alebo zneužívanie inštitútu spolupracujúceho obvineného a inštitútu väzby.
Napriek tomu viaceré médiá začali konferenciu verejne znevažovať, ako urážku pamiatky Milady Horákovej a obhajobu osôb stíhaných z korupcie. Urobili tak, aj keď ich predstavitelia neboli na tejto konferencii prítomní, a preto nemohli vedieť, aký bol jej skutočný priebeh, obsah a závery. Urobili tak bez akéhokoľvek vecného argumentu, ktorý by vyvracal niektorý z názorov, ktoré na konferencii zazneli.
Opäť sa tak potvrdilo, že aj demokratická spoločnosť môže vytvárať totalitnú atmosféru, v ktorej nepohodlné názory nie sú akceptované a ich autori sú ostrakizovaní.
Podrobné zhodnotenie tejto medzinárodnej vedeckej konferencie si môžete prečítať na odbornom právnom webe Právne listy tu.